صفحه اول اخبار اخبار منتخب کتاب " مثنوی و مردم" جلوه ای از روایت های شفاهی قصه های مثنوی منتشر شد
بازدید: ۱۸۴۲

کد خبر: ۴۱۶۱
يكشنبه ۲۲ تير ۹۳ ساعت ۱۰:۲

از سوی انتشارات سروش؛

کتاب " مثنوی و مردم" جلوه ای از روایت های شفاهی قصه های مثنوی منتشر شد

انتشارت سروش کتاب " مثنوی و مردم" ماحصل تلاش ها و پژوهش های محمد جعفری(قنواتی) و سید احمد وکیلیان است را منتشر و روانه بازار نشر کرد.

به گزارش روابط عمومی انتشارات سروش؛ کتاب حاضر شامل دو بخش از روایت های شفاهی برخی قصه های مثنوی است که در میان مردم ایران رایج هستند. ترتیب و توالی این روایت ها منطبق با دفترهای شش گانه مثنوی است. در بخش اول قصه هایی آمده که مولوی شرح کامل آن را بیان کرده است. نخستین روایت مربوط به قصه مرد بقال و طوطی و آخرین آن ها روایت شفاهی دژ هوش رُبا یا قلعه ذات الّصور است که در میان مردم با عنوان " گل به صنوبر چه کرد" معروف است. بخش دوم شامل تمثیل ها و قصه هایی است که در مثنوی بن مایه آن ها با یکی، دو بیت آمده است.

در هر مورد ابتدا قصه مثنوی، یا بهتر است بگوییم روایت مولوی، آمده است. سپس روایت های این قصه در ادبیات مکتوب ما، بعد از آن روایت های شفاهی آن قصه در ایران و سرانجام چنانچه روایت های جهانی داشته باشد، نقل شده اند.

درباره روایت های مکتوب باید گفت که هم روایت های پیش از مثنوی و هم روایت های پس از آن مورد توجه بوده اند. هدف از اشاره به این روایت ها نشان دادن این نکته بوده است که قصه های مثنوی در ادبیات و فرهنگ مکتوب ما به گونه ای مرتب تکرار و باز روایی شده اند.تکرار و بازروایی چنین قصه هایی نشان می دهد که نخبگان ما بن مایه های این قصه ها و موضوع آن را جزئی از فرهنگ خود به شمار می آوردند.

بعد از آن روایت های شفاهی نقل شده اند. قریب پنجاه درصد این روایت ها نتیجه کار میدانی نویسندگان کتاب است که بار اول به چاپ می رسند. البته علاوه بر این روایت ها به روایت هایی که دیگر پژوهشگران ادبیات شفاهی ضبط و منتشر کرده اند؛ با ذکر مشخصات کتاب شناسی پرداخته شده است. هدف از توجه به روایت های گوناگون شفاهی، نشان دادن تعدد و تکرر این روایت ها در فرهنگ شفاهی مردم ایران بوده است.

نکته بسیار با اهمیتی که ذکر آن ضروری است، این است که اگرچه از این قصه ها روایت های دیگری در ادبیات گذشته فارسی وجود دارد، اما آنچه در میان مردم ما رایج است بیشتر با روایت های مثنوی منطبق است. این موضوع به خوبی تاثیرپذیری ادبیات شفاهی ما را از مثنوی نشان می دهد.

نکته دیگر اینکه در کتاب حاضر چند روایت هم مربوط به کتاب دیگر مولوی یعنی " فیه مافیه" است. از برخی قصه های " فیه ما فیه" روایت هایی شفاهی در دست است که آن هم در بخش دوم اضافه شده است.

کتاب " مثنوی و مردم" در ۴۳۲ صفحه و با قیمت ۱۹۰۰۰۰ تومان وارد بازار نشر شده و در اختیار مشتاقان به داستان های کهن فارسی قرار گرفته است.

علاقمندان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱ و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۴۹۳۶۲۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایند.

همچنین مرکز پخش پکتا ( نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۹۷۳۲۰۳ ( ۲۰ خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir  امکان پذیر است.

دیدگاه شما چیست؟
نام شما:
آدرس پست الکترونیک شما:
تلفن شما:
دیدگاه:

Share/Save/Bookmark